Moucha domácí

snímek pochází z webu:www.21stoleti.cz

Řeklo by se obtížný hmyz… Taková moucha… Kolik jich kdo z nás za svůj dosavadní život zabil? Hm? A přitom je to tak úžasný tvor. Ano – může být nepříjemné, pokud se přemnoží. Ale to je tak u každého tvora. S nadsázkou by se dalo říct, že to platí i o lidech… Ano, sedá si tam kam by člověk ani s největším sebezapřením nesáhl… Např. na takové kravské lejno… Ale nic tu není jen tak zbůhdarma. Příroda má svůj řád a pořádek, a vlastně nebýt neuvědomělých zásahů člověka, příroda by si žila svým uspořádaným dávno daným životem. Samozřejmě – i člověk je součástí přírody. Ale – kdo nám dal právo ji ničit? A uvědomujeme si vůbec, že tím vlastně ničíme i sami sebe? Jsme součástí přírody, stejně jako je moucha součástí přírody… Ale - pojďme se na ni podívat trochu blíže.

původ snímku:wikipedie

Much existuje několik druhů. Protože se však setkávám nejvíc s mouchou, která obývá nejen můj domov a jeho okolí, zkusil jsem se trochu podrobněji podívat na (u nás nejvíce rozšířenou) Mouchu domácí (latinsky Musca domestica). Nejprve něco odborných výrazů:

·         Moucha patří do říše Živočichové (latinsky Animalia)

·         Dále do kmenu Členovci (Arthropoda)

·         Do třídy Hmyz (Insecta)

·         Řádu Dvoukřídlí (Diptera)

·         Čeledi Mouchovití (Muscidae)

·         Rodu Moucha (Musca)

·         A konečně jako druh – moucha domácí

Dospělá moucha měří na délku 6 – 9 mm. Moucha domácí patří mezi tzv. mouchy nebodavé. To znamená, že ústním ústrojím – tedy sosákem se sacími polštářky sají náš pot a mohou tak přenášet choroboplodné zárodky. Na hrudníku je Moucha domácí šedivě zbarvená, na zádech má čtyři podélné tmavé čáry, a břicho, resp. jeho dolní část je zbarvené žlutě. Po celém těle je pokrytá chloupky. Samice jsou o trochu větší než samci, mezi složenými oky mají větší prostor. Mají pouze jeden pár křídel, druhý pár je přeměněn v kyvadélko. Moucha žije velmi samotářsky. Dožívá se věku průměrně jednoho měsíce. Každá samička klade do různých odpadků až 900 vajíček ve snůškách po 120 až 160. Larvy, vylíhlé z vajíček se po 3 až 4 dnech zakuklí, a už po třech dnech od opuštění kukly je moucha schopna klást další vajíčka. Moucha domácí se živí pozůstatky odumřelých organismů, kazícím se masem, ovocem a výkaly. Dá se tudíž říct, že má spolu s dalšími druhy dvoukřídlých nezastupitelnou, a v podstatě obrovskou roli při likvidaci organických odpadků. Bez jejich činnosti bychom byli zavaleni hnijícím odpadem a zdechlinami zvířat. Přesto, že much tolik vybíjíme, není nutné se obávat, že by Moucha domácí vyhynula. Blízkost a činnost člověka jim i tak svědčí, a protože odpadků neustále přibývá, je o jejich budoucnost dostatečně postaráno.        

Jistě každý zná zvuk pro mouchu tak typický - bzučení. Přemýšlel jsem o tom, a také čím vlastně moucha tento zvuk vydává. Má snad nějaké ústrojí? Tak malý tvor, a dokáže vydávat takový, přiznejme si to, nepříjemný zvuk? Moucha však žádný zvláštní zvukový orgán nemá. Bzučení totiž vzniká úplně jinak. Jistě si každý všimli, že moucha bzučí jen když letí. A zde je ta záhada: bzučení je totiž způsobené tím, že moucha kmitá křídly i několiksetkrát za vteřinu! Křídlo mouchy je v tomto případě vlastně kmitající destičkou, a každá destička, která kmitá alespoň 16 × za vteřinu vydává určitý zvuk – tón v určité výšce. Čím rychlejší kmitání, tím vyšší tón.

 Letové schopnosti mouchy jsou srovnatelné s výkony moderních letadel. Představte si, že moucha může doletět na jeden jediný zátah až 20 kilometrů. Pokud bysme to srovnávali s dopravním letadlem Boeing 747, který je cca sedm a půl tisíckrát větší než moucha, musel by doletět do vzdálenosti asi 150 000 kilometrů! Avšak podle technických údajů výrobní firmy tento letoun dolétne do vzdálenosti pouhých 14 500 kilometrů… Rychlost letu mouchy je průměrně 8 kilometrů za hodinu. Pokud to porovnáme opět s obřím Boeingem, musel by dosahovat rychlosti 56 000 kilometrů za hodinu (aneb 15,5 km/s), což je téměř třetí kosmická rychlost! (1. kosmická rychlost = 7,9 km/s, 2. kosmická rychlost = 11,2 km/s, 3. kosmická rychlost = 16,7 km/s; viz však například odkaz na wikipedii: kosmické rychlosti)

 

Následuje 2. díl - Oko mouchy

Zdroje, ze kterých jsem čerpal:

https://www.ezoo.cz/

https://cs.wikipedia.org

https://www.chovatelka.cz

https://www.21stoleti.cz

https://www.biolib.cz

https://www.techblog.cz

https://www.hmyz.net

optimalizace PageRank.cz TOPlist