Lannova třída

Dalo by se řící, že je to úplně ta nejhlavnější ulice v Českých Budějovicích. Byla pojmenována po průmyslníkovi Vojtěchu Lannovi, který se v Českých Budějovicích, konkrétně v části Čtyři Dvory dne 23. dubna 1805 narodil do rodiny Tadeáše Lanny. Ten přišel do jižních Čech z Rakouska, v Budějovicích vybudoval loděnice, a stavěl zde říční lodě pro dopravu zejména soli, ale i tuhy a obilí. Syn Vojtěch ve šlépějích svého otce pokračoval, a ještě víc ji rozšiřoval. Stavěl mosty, silnice, železnici, proslavil se regulací toku řeky Vltavy. Byl to právě on, kdo se zasadil o prodloužení koněspřežky v roce 1828 k solnému skladu v České ulici, a v roce 1837 až ke Zlaté ratolesti. Založil také krajský hospodářský spolek, a stál u vzniku městské spořitelny. Zemřel 15. ledna 1866 v Praze, kde je pohřben na Olšanských hřbitovech. V roce 1879 mu byl postaven pomník v blízkosti Kanovnické ulici, na začátku Sadů.

Lannovka byla dříve ulice jako každá jiná. Časem se však stávala rušnou obchodní třídou, ulicí kudy jezdily autobusy, ale i kráčely davy. Později někoho napadlo z této části města dopravu vyloučit, a začal pokus o pěší zonu. Místo toho však vzniklo několik parkovišť a řidiči si Lannovkou i tak jezdili.

3. srpna 2010 však byla dokončena rekonstrukce celé ulice (postupně ve dvou nebo třech etapách), a přesto, že parkoviště úplně nezmizela, dá se říci, že provoz na Lannovce se zklidnil. A hlavně přibylo množství míst, kde si člověk může posedět a třeba i odpočinout si. Jak to teď na dolním (přilehlém k Nádražní ulici) konci Lannovky vypadá se můžete kouknout na fotkách pořízených ve středu 25. srpna 2010.


Fotogalerie

optimalizace PageRank.cz TOPlist