Francie 2010

Letošní dovolenou jsem si vybral až na počátku září 2010. Týden od soboty 11. do soboty 18. 9. jsem strávil v městě Antibes, resp. v malé vesničce Biot, která je od Antibes vzdálená cca 3 km. Zde jsem byl ubytován v mobilhomu v Camp du Pylone. Město Antibes leží mezi světoznámými městy Cannes a Nice na Côte d'Azur (Azurové pobřeží) na francouzské Riviéře. Během pobytu jsem navštívil Paříž, resp. nestihl jsem víc než Eiffelovku. Kromě toho jsem zavítal do Antibes, kde jsem si prohlédl přístav a staré město. Dvakrát jsem byl
v Nice, a také jsem absolvoval výlet do starobylého městečka Eze, odkud jsou krásné výhledy na moře. Ostatně, můžete si prohlédnout fotky.

Paris - Tour Eiffel

pruvodceparizi.cz/eiffelova-vez

Asi nejznámnějším monumentem Paříže je 324 metrů vysoká Eiffelova věž postavená ze železa, přezdívaná La Dame de Fer (Železná dáma). Je postavena na Champ de Mars na levém břehu řeky Seiny.

Věž má tři podlaží, nahoru se dá vystoupat po schodech, anebo výtahem. Schody vedou jen do druhého patra, výtahy jedou do prvního a druhého patra, a do třetího patra jede výtah z druhého. Spodní výtahy jsou tři – ve východním, západním a severním pilíři.

První podlaží je ve výšce 57 m, je zde audiovizuální muzeum ukazující stavbu a panoramatický výhled na Paříž, a jsou zde restaurace.
Druhé podlaží se nachází ve výšce 115 m, a jsou zde jen restaurace.
Třetí podlaží je 50 metrů pod vrcholem, ve výšce 274 m. Je dostupné jen výtahem. Je zde malý bar. Pokud je dobrá viditelnost je odtud vidět i katedrála v Chartres vzdálená cca 65 km.

________________________________________________________________________________________

Nice

Dalo by se říci - hlavní město Azurového pobřeží, rozkládá se podél Andělského zálivu Středozemního moře. Po Paříži, Marseille, Lyounu a Toulouse je 5. největším městem Francie. Název Azurové pobřeží vymyslel už v roce 1887 básník Stephane Liegeard, když uviděl nádhernou barvu moře, která snad nikde jinde k vidění není. Každým rokem navštíví Nice asi 4 miliony turistů z celého světa. Město bylo založeno Řeky asi 400 let před naším letopočtem, a stalo se jedním z nejdůležitějších obchodních přístavů. Pojmenováno bylo podle Niké, řecké bohyně vítězství. Kolem roku 150 před naším letopočtem přišli do Nice Římané. Ve 13. století bylo město střídavě pod vládou Itálie a Francie. V roce 1388 se město připojilo k Savojsku a nazývalo se Nizza. K Francii je město připojeno v roce 1860. Díky své bohaté historii je možno navštívit tzv. Vieux Nice - tedy Staré město Nice, které se soustředí kolem vršku Le Chateau, kde byl vystavěn původní hrad. Ten však nechal v 18. století zničit francouzský král Ludvík XVI, takže se dochovaly pouze fragmenty. Ve starém městě můžeme vidět několik barokních kostelů, starý přístav, příjemná je vyhlídka z vršku Le Chateau, odkud je vidět celé město. Ve starém městě je k dostání také nejchutnější socca, což je zdejší placka z cizrny a olivového oleje. V roce 1835 bylo vybudováno jako centrum nové Nice náměstí place Masséna. Nedávno zde byla zavedena zatím jediná tramvajová linka, která jezdí přes náměstí na baterie. Trakční vedení zde nebylo povoleno, aby sloupy nehyzdily příjemný ráz náměstí. Více informací je možno nalézt např. na stránkách TIXIK.com, odkud jsem také převážně čerpal.

_________________________________________________________________________________

Eze

Pouhých 8 km od Nice, uprostřed nádherné přírody se na vrchu Mount Bastile (427 metrů nad mořem) nachází starobylé městečko Eze, s malebně úzkými křivolakými uličkami, nacházejícími se na místech bývalého hradu. Také je zde možnost návštěvy botanické zahrady Jardin d'Eze, kde je kromě jiného k vidění unikátní sbírka kaktusů a sukulentů. Za návštěvu stojí kaple Chapelle de la Sainte Croix ze 13. století a kostel Notre Dame de l'Assomption. Snad ze všech míst je nádherný výhled na blankytně modré moře.
Je zde také pobočka parfumerie Fragonard, kde je možno absolvovat prohlídku s výkladem, a samozřejmě nákupem za dostupné ceny.
Příjemně dobrý popis i s fotografiemi je zde: cestovatelka.pise.cz

optimalizace PageRank.cz TOPlist