Řecko :: Chalkidiki :: 15.- 25.května 1992

Chalkidiki (řecky Χαλκιδική)

 

Jako trojzubec Poseidona, boha moře. Tak vypadá poloostrov Chalkidiki, k širokému výběžku pevniny, kterým vybíhá do Egejského moře, přiléhají tři hroty, úzké poloostrovy Kassandra, Sithonia a Athos, zvaný též Svatá hora, na něm se nachází mnišský stát. Malebná městečka, vyhlášené svým půvabem, průzračné moře s živými letovisky, pestrobarevná krajina, to jsou neodolatelná lákadla tohoto poloostrova. Nejjižněji leží poloostrov Kasandra, který je turisticky nejatraktivnější a také nejnavštěvovanější, jak dokazuje množství jeho letovisek s příjemnou a klidnou atmosférou. Z východního pobřeží poloostrova Kassandra je krásný výhled na poloostrov Sithonia. Kopcovitý terén tohoto poloostrova láká k zajímavým výletům, na mnoha místech je zde stále nedotčená příroda. I zdejší letoviska jsou tišší a více od sebe vzdálená. Třetí, nejsevernější poloostrov Athos, je poněkud zvláštní případ. Na jeho území se nalézá autonomní mnišská republika Agios Oros. Hora Athos byla uctívána jako posvátné místo, osamělí poustevníci zde vedli život v rozjímání. Dnes tu ve dvaceti obydlených klášterech žije asi dva tisíce mnichů. Athos je v této souvislosti pověstný především tím, že na něj nesmí vstoupit ženy. Ve všech letoviscích poloostrova Chalkidiki se setkáte s příslovečnou řeckou pohostinností, mezi ta nejznámější patří Possidi a Paliouri na poloostrově Kassandra, na poloostrově Sithonia to jsou Kalithea, Pefkochori a Polichrono. (https://www.invia.cz/recko/chalkidiki/)

 

Poloostrov plný mytologie, historie, hor, pláží a pohostinných lidí. To je Chalkidiki. Turistická oblast oblíbená pro své příjemné klima, dobrou dostupnost a rozmanitost.

Chalkidiki se nalézá v jihovýchodní části kraje Makedonie, na severu Řecka. Největším městem na Chalkidiki je Soluň, která je zároveň druhým největším městem celého Řecka. Hlavním městem Chalkidiki je Polygyros, region tvoří administrativně samostatnou prefekturu.

Poloostrovu Chalkidiki se přezdívá Poseidonův trojzubec podle jedné řecké báje. Rozzuřený Poseidon prý hodil po místních lidech trojzubec, a tak vznikl celý poloostrov. Jednotlivé výběžky do Egejského moře nesou názvy podle dalších řeckých bohů – jsou jimi Kassandra, Sithonia, Athos.

Celý poloostrov je značně hornatý. Od západu k východu se táhne pohoří Holomondas vysoké až 1 165 metrů. Všechny tři výběžky jsou také pokryty pohořími. Nejvýchodnější část poloostrova Athos kulminuje dva tisíce metrů vysokým vrcholem Agion Oros.

Na základě historicky-mytologických pramenů žili na poloostrově Chalkidiki obři zvaní Giganti, kteří byli rivaly olympským bohům. Nesmrtelné obry dokázal porazit až syn Diův – Herakles.

Poloostrov Chalkidiki nebyl nikdy centrem řeckého impéria, ačkoli právě zde se narodila slavná osobnost antiky – filozof Aristoteles, žák Platóna a učitel Alexandra Velikého. Po rozdělení Velké říše římské připadlo Chalkidiki Říši východořímské (Byzantské), kterou vystřídali Benátčané jako páni regionu. Až v 15.století přišli Turci, kteří této oblasti vládli do roku 1912, kdy bylo Chalkidiki připojeno k nově vzniklému řeckém státu.  (https://recko.travel.cz/chalkidiki)

 

 

Diskusní téma: Řecko 1992

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

optimalizace PageRank.cz TOPlist