Mapy na webu

Možná existuje na Zemi člověk, který se obejde bez mapy. Jsem však přesvědčen, že takový člověk nedojde daleko...

seznam.cz

Mapový portál, který provozuje server Seznam - jehož adresa je mapy.cz je dostatečně známý. Mapové podklady pro tento server dodává firma PLANstudio. Pokrývá nejen Českou republiku, ale i okolní státy. Lze na něm nalézt dokonce rozlehlé citrusové skleníky ve Španělsku... Je ale dobrý v tom, že je jeho součástí turistická mapa, a také historická mapa Česka z let 1836 - 1852, dvě verze fotomapy, a je tam možnost zjištění souřadnic GPS.

Pro porovnání sem budu dávat odkazy jednotlivých map na zámek Hluboká nad Vltavou - zde je tedy první: zámek Hluboká nad Vltavou na mapy.cz

 

google.maps

Každý asi zná nejpoužívanější vyhledávací portál Google.com v různých národních mutacích. Tento server provozuje i rozsáhlou mapovou databázi celého světa. Neexistuje snad místo, které by na tomto portálu nebylo. Pro Česko je na adrese maps.google.cz dost podrobná jak normální, tak satelitní mapa. Zajímavou možností je zde tzv. terénní mapa, kde je udávána nadmořská výška.

Jak zámek v Hluboké nad Vltavou uvidíte na mapovém portálu google, můžete zjistit zde: zámek Hluboká nad Vltavou na maps.google.cz

Zajímavou aktivitou je aplikace earth.google.com,pomocí které můžete uvidět libovolné místo na naší planetě i ve vesmíru, a to i v třírozměrné projekci. Na uvedené stránce lze aplikaci stáhnout do pc, a zkoumat tak mimo jiné:

  • Historické snímky z celého světa
  • Data o mořském dně i povrchu oceánů od námořních expertů
  • Zjednodušené prohlídky s možností záznamu zvuku a hlasu

 mapy na idnes a atlasu

Zpravodajský portál idnes.cz se neustále rozrůstá, a jednou z jeho aktivit je i mapový portál mapy.idnes.cz. Je zde podrobná mapa ČR (opět využívá podklady z PLANstudia), ale i mapa světa a satelitní mapa (které jsou přebírány z maps.google), dále jsou zde cyklotrasy, lyžařské trasy a turistické trasy.

Hluboká nad Vltavou je v podrobné mapě zobrazena takto: Hluboká na mapy.idnes.cz

 

Spojený portál www.atlas.cz a www.centrum.cz využívá mapovou aplikaci amapy.centrum.cz pro jejíž základní a turistické mapy dodává mapové podklady firma DPA, s.r.o. Podklady pro leteckou mapu dodává ČÚZK, které jsou kvalitní, avšak neaktuální... Mapa světa je pouze ve velmi malém a nepoužitelném měřítku.

Jak vypadá mapa Hluboké na tomto portálu se můžete přesvědčit zde: Hluboká n/Vltavou na amapy.centrum.cz

NAVTEQ - Map24

Map24 je velmi zajímavým projektem firmy NAVTEQ, donedávna ještě dostupný v různých cizích jazycích. Nyní je však plně lokalizován i do češtiny a nabízí řadu zajímavých funkcí. Jednou z nich je například interaktivní mapa. Ovládání je na první pohled složitější, o to více zážitků však přináší. Protože byla původně mapa vyvinuta jako automobilová, zobrazují se i v názvech ulic ve městech číselná označení silnic. Pro řidiče kamionů, dalo by se říci, nepostradatelná pomůcka. Bohužel však dnes stále více řidičů používá elektronické navigátory, anebo mapu nepoužívá vůbec... Jednou z atraktivních součástí je tzv. panoramatický aneb 3D pohled. Je jen škoda, že vůbec nerespektuje přírodní povrch, a mapa se neustále zobrazuje jako placka, ale i tak přináší zajímavý zážitek. Dále zde postrádám podrobné satelitní pohledy Česka, ale snad se časem dočkáme, protože např. při prohlížení míst v sousedním Rakousku je přiblížení tak velké, že lze rozeznávat na ulicích i jednotlivé automobily. Pro názornost zde uvedu dva snímky z nádraží Linz Hbf při různém zvětšení:

1. celkový pohled na nádraží (pro zvětšení klikněte na obrázek):

 

 

2. největší přiblížení, téměř detailní (pro zvětšení klikněte na obrázek):

Jednou z výhod tohoto portálu je skutečnost, že ať kliknete na jakýkoliv objekt, vyjede bublina, kde se zobrazuje co nejvěrnější popis.

Hluboká nad Vltavou na tomto portálu vypadá takto (pro zvětšení klikněte na obrázek):

mapy 1188

Dalším zajímavým portálem jsou mapy.1188.cz. Portál provozuje pravděpodobně  Telefónica O2 Czech Republic, a.s. Ve své základní mapě využívá podklady předešlé popisované firmy NAVTEQ, jen s tím rozdílem, že se zobrazuje pouze jako plochá mapa. Modul 3D zde není využit. Podklady pro fotomapu poskytuje ČÚZK, dále je zde nabídka turistické mapy. Ta však funguje zajímavě. Při velkém oddálení využívá mapový podklad firmy NAVTEQ, při přiblížení se podklad změní od firmy FREYTAG-BERNDT, spol.s r.o., po dalším přiblížení se změní na ČÚZK, Geodezie On Line, spol. s r.o. Podklady posledně jmenované firmy však fungují jen v některých částech republiky. Zajímavou součástí jsou katastrální mapy, které využívají podkladů ČÚZK, a je zobrazována i starší verze katastrálních map.

Jak vypadá mapa Hluboké nad Vltavou, se můžete přesvědčit zde:  Hluboká nad Vltavou na mapy.1188.cz

 

optimalizace PageRank.cz TOPlist